Uçankuştan ‘Focus’ Reyting


Reyting şikesinin ardından bir süreliğine hangi programların ne kadar izlendiği ‘bilinmez’ hale geldi biliyorsunuz. Çünkü kanallar AGB ile olan anlaşmasını iptal ettiler. Tabii bu süreçte alternatif bazı ölçümler yapılıyor. Onlardan biri de uçankuş magazin sitesine ait. ‘Uçankuşfocus’ adını verdiği reyting sistemiyle, sitesinde her gün düzenli olarak en çok izlenen programların sıralamasını veriyor.

Hayat CANKOREL

Uçankuş magazin sitesi aslında yıllardır AGB ölçümlerine güvenmediğini bas bas bağırarak yazan nadir internet mecralarından biriydi. Geçtiğimiz günlerde reyting skandalının patlamasının ardından da, uçankuş kendine göre bir reyting ölçümü yapmaya başladı.

Twitter, facebook ve sms yoluyla; izleyicilerden o an televizyonda ne izlediğine dair bilgi alan uçankuş, aldığı verilerden yola çıkarak ertesi gün ciddi bir reyting raporu veriyor.

7 Ocak 2012 tarihinin en çok izlenen prime-time programları.

AGB reytinglerinden farklı olarak, burada en çok dikkat çeken ‘Yetenek Sizsiniz’in birinci olmayışı. Uzun yıllardır AGB şirketiyle ilişkisini kesen TRT’nin sevilen dizisi ‘Elde Var Hayat’ın da en çok izlenen programlar arasında hemen yer alması dikkat çekici unsurlardan. Yine AGB reytinglerinde aşağı yukarı tüm büyük kanalların haber bültenleri peş peşe sıraya girerdi. Uçankuşun ‘focus’ ölçümünde ise sadece Show Tv, Atv ve Kanal D’yi görüyoruz. Örneğin Star Tv’nin sıralamaya girmemiş olması dikkat çekici. AGB’nin reyting sisteminde olmayan Tv8’in sevilen dizisi ‘Uzay Yolu’nun da listede kendine yer bulması bence sevindirici. Çünkü demek ki herkes ağır ve ağlak dizileri seyretmiyor!

7 Ocak 2012 tarihinde uçankuşun ‘focus’ ölçümüne göre en çok izlenen sabah programları

Örneğin burada Kral Tv’nin reyting ölçümünde kendine yer edinmesi önemli. Demek ki dizi ve programlardan sıkılıp da sadece müzik dinlemek isteyenler olabiliyor. Listeye baktığımızda genellikle komedi filmleri ve dizilerinin izlendiğini görüyoruz. Hafta sonu tatilinin ‘kafa boşaltma’ isteği, ekrandaki ‘gülen yüz’lere focus yaptırmış. Ancak kimse dünya gündeminden uzak kalmayarak Fox Tv’nin ‘Haftasonu Haber’ini ikinci sıraya taşımış.

7 Ocak 2012 tarihli en çok izlenen öğleden sonra kuşağı programları.

Gelelim 7 Ocak 2012 tarihinin en çok izlenen gece kuşağı programlarına.

Gece kuşağında en çok dikkat çeken, Okan Bayülgen’in ‘Disco Kralı’ programının kolaj bölümünün bile izlenmesi ve ‘Behzat Ç’nin yeni bölümünün üzerinde yer alması. Demek iki hafta sonra canlı yayınlara döndüğünde ilk sıradaki yerini alacak gibi tahmin ediyorum. Kanal D’nin yeni yarışması ‘Kazanmak İçin 1 Dakika’ da ilgi görmüşe benziyor. Türmax’dan Star Tv’ye transfer olan ‘1 Kadın 1 Erkek’ artık daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Gördüğünüz gibi uçankuşun yaptığı ölçümler, birebir AGB’ninkiyle benzer değil. Kimse oturup deli gibi dizi izlemiyor. Tamam seyredilen diziler var ama ilk 10 sırayı tümden diziler kaplamıyor.

Bu da sizce AGB sistemiyle yıllarca kandırıldığımızın gerçek bir göstergesi değil mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s